Úvodní stránka Aktuálně z Nemocnice Na Pleši Koncerty paní Pinkasové pomáhají pacientům Na Pleši

Koncerty paní Pinkasové pomáhají pacientům Na Pleši

Publikováno: 12. 11. 2015

Po prožité zkušenosti s onkologickým onemocněním se paní Pinkasová začala věnovat duchovní podpoře pacientů, které potkal podobný osud.

Paní Pinkasová, drobná žena ve středních letech, má za sebou nelehký osud. Jako matka čtyř chlapců si přála holčičku, v těhotenství jí ale diagnostikovali Hodgkinův lymfom a musela podstoupit radioterapii a chemoterapii. O své děťátko přišla, jak ale dnes říká, jí to vlastně zachránilo život.

Odpolední koncert na Pleši

Hodgkinova choroba patří mezi zhoubná nádorová onemocnění mízních uzlin, jehož příčina dosud není přesně známá. Hodgkinovu lymfomu v minulosti podlehl v pouhých třiceti letech například autor a herec divadla Semafor, Jiří Grossmann. Dobrou zprávou je, že v současnosti je toto onemocnění dobře léčitelné a velké procento pacientů se úspěšně vyléčí.

Paní Pinkasová boj se svou nemocí také vyhrála, a to ji přivedlo na myšlenku pomáhat lidem, kteří prochází stejnou životní situací jako kdysi ona. Zapojila se jako dobrovolnice do programu Ligy proti rakovině, kdy působila také v nemocnici Na Pleši, a nyní u nás pracuje jako sanitářka.

Velkou roli v léčbě podle ní hraje lidská psychika, a proto se snaží pohladit “své” pacienty hlavně na duši. Protože hraje na varhany a klávesy, Na Pleši pořádá pro zájemce odpolední koncerty s povídáním a zpíváním. Na posledním vystoupení mezi vyprávěním o historii zazněly skladby Dvořáka, Schuberta či Bacha, ale dostalo se i na lidovější notu. Obecenstvo se bez pobízení přidalo a zpívaly se Rožnovské hodiny či Škoda lásky a s vtipným přednesem několika kupletů vystoupila také jedna z pacientek, která v sobě nezapře kabaretního ducha.

Lidí, jako je paní Pinkasová, kteří věnují svůj čas pomoci ostatním, není mnoho, a o to víc si zaslouží náš obdiv a veliké díky. Mnoho dalších vystoupení přejeme tedy našim pacientům, protože jak známo, nejen ticho, ale i hudba léčí!

Nemocnice Na Pleši s.r.o.
262 04, Nová Ves pod Pleší 110

Máte dotaz? Zavolejte nám:
+420 318 541 500